Forum www.emerytka.fora.pl Strona Główna www.emerytka.fora.pl
Życie może być piękne w każdym wieku
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Życie seksualne mrówek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.emerytka.fora.pl Strona Główna -> Praca - renta - emerytura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
satrapa
Gość






PostWysłany: Śro 9:47, 04 Mar 2009    Temat postu: Życie seksualne mrówek

Wiele lat temu przeczytałem pewną fikcyjną historię, która opowiadała o cyklu życiowym mrówek nomadnych i człowieku przykutym do wózka inwalidzkiego.

Bohaterem opowieści był poruszający się na wózku naukowiec, który pracował w afrykańskiej dżungli, w pobliżu czynnego wulkanu. Kiedy wulkan wybuchł, pracownicy stacji naukowej wpadli w panikę.

Pospiesznie załadowali wózek na tył ciężarówki i odjechali tak szybko, jak tylko było to możliwe. Wkrótce mknąca wąską ścieżyną ciężarówka uderzyła w drzewo i przewróciła się. W wypadku zginęli wszyscy członkowie ekspedycji oprócz, rzecz jasna, naszego bohatera, który z połamanymi rękami uwiązł pod autem.

Treścią opowiadania były zmagania naukowca z niebezpiecznym wulkanem i z wojowniczymi mrówkami, maszerującymi tą samą ścieżką, którą jechała ciężarówka.

Zachowanie się tych mrówek stanowi interesującą egzemplifikację stworzonej przez Weismanna teorii doboru grupowego. W ich cyklu życiowym dobro jednostki odgrywa znacznie mniejszą rolę niż dobro grupy. Mrówki nomadne maszerują w zorganizowanych kolumnach, atakują grupą i wspólnie ochraniają swe potomstwo.

Gdy muszą zatrzymać się na noc, poszczególne osobniki chwytają szczękami odnóża innych, tworząc budowlę dającą schronienie reszcie grupy. Ich współpraca jest tak ścisła, że niektórzy biolodzy uważają je za pojedynczy organizm złożony z wielu części, a nie za zbiór jednostek. Jak widać, nacisk selekcyjny wywierany na jednostkę jest tu znacznie słabszy od nacisku wywieranego na grupę. O tym właśnie mówiła teoria Weismanna. Niszczycielskie zdolności mrówek nomadnych dowodzą wielkiej siły tej presji.

Gdy byłem chłopcem, opowieść o naukowcu, który w afrykańskiej dżungli walczył o ocalenie swojego jednostkowego życia, robiła na mnie ogromne wrażenie. Człowiek ten został w końcu uratowany, choć fakt ten w niczym nie złagodził moich koszmarnych snów na ten temat, jakie nawiedzały mnie przez całe lata.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
serek
Gość






PostWysłany: Śro 9:49, 04 Mar 2009    Temat postu:

RELAKSACJA wg JACOBSONA dla DZIECI

Jedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego u dzieci jest relaksacja mięśniowa. Opiera się ona na założeniu, że ciało i umysł tworzą niepodzielną całość. Jedność psychiczna wyraża się między innymi tym, że zaburzenia psychiczne i napięcie emocjonalne powodują zaburzenia równowagi neurohormonalnej i wpływają na wzrost napięcia mięśniowego. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni pozwala z kolei na uzyskanie zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Tak więc relaksacja jest warunkiem prowadzenia wszelkich zabiegów psychoterapeutycznych.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.emerytka.fora.pl Strona Główna -> Praca - renta - emerytura Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin